Ciekawe dyskusja wywiązała się podczas spotkania Klubu Książki Wrocławska 257 w czwartek 25 lipca. Pretekstem do wydarzenia był sukces wydawniczy „Chłopek” Joanny Kuciel – Frydryszak.
Wstęp do debaty wygłosił Przemysław Pawlak, który omówił mnogości na rynku księgarskim pozycji traktujących o niższych warstwach społecznych, takich jak „Pańszczyzna” Kamila Janickiego, „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego i „Cham i Pan” Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli.
Dyrektor biblioteki zwrócił uwagę na konotacje ideowe, filozoficzne, socjologiczne i antropologiczne nowych książek, zaś dyrektor Muzeum Robert Czub zasygnalizował brak nowej podstawy źródłowej i częste opieranie się na starych badaniach interpretowanych w kluczu nowej mody.
Publiczność, która przybyła na spotkanie była doskonale przygotowana do dyskusji. Uczestnicy znali chłopską genealogię swoich rodzin, przynieśli recesy uwłaszczeniowe, metrykalia, XIX wieczne kontrakty itp. Znali również literaturę przedmiotu zarówno tą lżejszą, jak i naukową. Wszyscy uczestnicy byli zdania, że temat należy cały czas pogłębiać, bo wymaga jeszcze mnóstwa badań i uwagi.
Zgodnie uznano, że historia chłopska nie jest jednoznaczna i należy unikać uproszczeń – zarówno tych idealizujących życie dawnej wsi, jak i przypisującej jej jedynie cierpienie i opresyjność.
We wrześniu planowane jest kolejne spotkanie na ten sam temat. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.