Za nami V edycja literackiego Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”. Choć pogoda nie dopisała, w wydarzeniach festiwalu wzięło udział prawie 1000 osób.
Festiwal nieoficjalnie rozpoczął się już w czwartek 12 września. Tego dnia odbyły się zajęcia z Beatą Witoń, których tematem była seria książek dla dzieci pt. „Rodzina Obrabków”. W warsztatach uczestniczyły dzieci z gostyńskich przedszkoli miejskich (PM nr 1 i PM nr 7).
Piątek 13 września obfitował w wydarzenia odbywające się nie tylko w Gostyniu, ale i w innych miejscowościach powiatu gostyńskiego. Dzień rozpoczął się od edukacyjnego spotkania dla młodzieży ZSR w Grabonogu z technikiem kryminalistyki z KPP w Gostyniu. Uczniowie gostyńskiej SP3 wzięli również udział w warsztatach komiksowych z Witoldem Tkaczykiem. O godzinie 11:00 rozpoczęła się inscenizacja historycznej rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Gostyniu zrekonstruowanej przez Młodzieżową Radę Miejską na podstawie komiksu „Kotek i kot. Na tropie zbrodni”. Od rana aż do wczesnego wieczora miejsce miały spotkania autorskie w Piaskach, Borku Wielkopolskim, Pogorzeli, Poniecu, Krobi oraz gostyńskim ośrodku kultury. Dzień zakończył się kinem plenerowym, które ze względu na deszcz zostało przeniesione z Rynku do „Hutnika”.
Główny dzień festiwalu, tj. sobota 14 września, odbył się w całości w GOK „Hutnik”. Od 13:00 do 17:00 trwał piknik edukacyjny ze stoiskami służb mundurowych, na który przybyli: Służba Więzienna z Rawicza, Izba Administracji Skarbowej z Poznania, Nadleśnictwo Piaski, KPP Gostyń, WGPR Gostyń i Strzelnica Gun Culture. Przy każdym stoisku można było dowiedzieć się nieco o pracy danej jednostki i skorzystać z oferowanych atrakcji, np. wykonać odciski linii papilarnych palców rąk i dłoni. W międzyczasie, o godzinie 13:00 odbyły się warsztaty literackie z Tomaszem Duszyńskim. Uczestnicy wykonali cztery zadania praktyczne pod czujnym okiem doświadczonego pisarza. Również w trakcie pikniku odbył się konkurs dla młodzieży, w którym nagrodę stanowiły trzy karnety na Strzelnicę Gun Culture w Ostrowie. Wyłonieni zwycięzcy wykazali się dużą wiedzą o typach broni, opanowaniem przy strzelaniu do celu oraz zręcznością w pokonywaniu toru przeszkód. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, takich jak darmowy popcorn, przypinki czy zabawy z Egonem Olsenem z duńskiej serii filmów Olsenbanden.
Na tegorocznym festiwalu premierę miał czwarty zeszyt komiksu „Kotek i Kot”, stworzonego przez Laurę Fornalik, Jakuba Krzyżosiaka, Przemysława Pawlaka i Witolda Tkaczyka. Tym razem dwójka samotnych detektywów próbuje wyjaśnić sprawę mordu na rabinach, z którym mogą być związane wczesne prace nad robotami w Gostyniu. Zbrodni w małym mieście dotyczył również panel dyskusyjny, w którym udział wzięli autorzy z piątkowych spotkań autorskich, tj.: Marcin Walczak, Jolanta Bartoś i Agnieszka Pruska. Panel pt. „Wielka zbrodnia w małym mieście” poprowadził Grzegorz Skorupski, autor książek kryminalnych i zastępca burmistrza Gostynia. Późnym popołudniem odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Greń, poprowadzone przez Paulinę Skrzypczak, natomiast gwiazdą wieczoru był Max Czornyj, autor nie tylko thrillerów, ale także powieści obyczajowych czy książek detektywistycznych dla dzieci. Rozmowę z lubelskim pisarzem przeprowadziła Ilona Mikołajczak.
Głównym, i zarazem ostatnim, punktem programu była gala podsumowująca i wręczenie nagród w konkursach „Ostre Pióro” oraz „Konkursie na Najlepszy Kryminał Retro 2023 r.”. Pierwsze miejsce w „Ostrym Piórze” zdobyła Julia Ciesielska za opowiadanie „Walkiria”, natomiast „Konkurs na najlepszy kryminał retro 2023 r.” wygrał Michał Śmielak z książką „Osada”. Nagroda Kryminalnego Magla została wręczona przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Wiesława Szczepańskiego.
Organizatorami festiwalu są: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”.
W ramach programu rządowego „PROMOCJA CZYTELNICTWA” Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu realizuje projekt „Festiwal Kryminału Retro Kryminalny Magiel 2024”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.