„Cudowne dziecko” Martina Widmarka

Czy znacie fenomen Biura Detektywistycznego Lassego i Mai? To przestrzeń dla dzieci, w której opisuje się rzeczy ważne, ale w sposób zrozumiały, pełen szacunku dla młodych ludzi. Teksty szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, stanowią wyzwanie do inteligencji dziecka, mimo że językowo są proste. To sekret autora, który sprawia, że dzieci czytają!

Taką tajemnice, pisarz zdradził nam, podczas konferencji w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. 20 września uczestniczyłyśmy w niezwykłym spotkaniu z autorem. Seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai„ to niewątpliwie „cudowne dziecko” pisarza. Zresztą wszystkie ze 160 książek pana Widmarka to perełki napisane z odpowiedzialnością i uwagą dla małych czytelników.

Podczas spotkania, pisarz przekazał również kilka technik pomagających w pracy nad pisaniem książki, jak niezbędny research czy planowanie. Ze względu na specyfikę literatury dla dzieci, konieczne także spowalnianie procesu, przypominanie i ponowne rozwijanie opowieści.

Martin Widmark pisze o tym, co dzieci interesuje i emocjonuję, ale zaznacza, że niezwykle ważna do uzyskania pełnego sukcesu w promowaniu czytelnictwa wśród dzieci, jest „kondycja czytelnika”. Lubimy robić to, co potrafimy robić dobrze! W tym celu autor opracował strategię pięciu postaci, pomagającą w rozumieniu tekstu.

Cowboy – zbiera całą wiedzę, Wróżka – zasiewa ziarna pytań, Artysta – tworzy wewnętrze obrazy, Detektyw – pomaga w zrozumieniu trudnych słów, a Reporter – pomaga czytać między wierszami.

Dzisiaj, 29 września, w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, zróbcie prezent swoim pociechom i spróbujcie wcielić się w te 5 postaci podczas wspólnego czytania. Czytanie taką metodą pobudza do rozmawiania na temat przeczytanego tekstu, pozwala dzieciom zauważyć co dzieje się wokół nas, rozwija wiele cennych kompetencji i sprawia, że dzieci czują się ważne i kochane.

Skip to content