Biblioteka
O nas
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu jest samorządową instytucją kultury Gminy Gostyń. Realizuje również zadania biblioteki powiatowej dla Powiatu Gostyńskiego. Gostyńska książnica jest jedną z wiodących instytucji kultury na ziemi gostyńskiej, a jej działalność dostrzegalna jest również w skali regionu, kraju, a nawet kontynentu.
W Rankingu Bibliotek Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” za rok 2021 zajęła 3. miejsce w Wielkopolsce i 12. lokatę w Polsce, zaś projekt „Gostyński Bibliobus” zdobył wyróżnienie w konkursie Polskiej Agencji Prasowej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów „Innowacyjny Samorząd”. Biblioteka uczestniczy w Międzynarodowych Kongresach Bibliotek Mobilnych (Hannover 2019, Cuxhaven 2023). Ukoronowaniem sukcesów Biblioteki jest medal „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” przyznany dyrektorowi Przemysławowi Pawlakowi za podążanie za najnowszymi technologiami i wykorzystywanie ich w działaniach na rzecz bibliotekarstwa.
Sztandarową imprezą organizowaną przez Bibliotekę jest pierwszy w Polsce literacki Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” (www.kryminalnymagiel.gostyn.pl), natomiast projektem, który wprowadza nową jakość do obsługi czytelników na obszarach wiejskich, zarazem inspirującym inne biblioteki, jest gostyński bibliobus (www.bibliobus.gostyn.pl).
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu oferuje czytelnikom i uczestnikom bibliotecznych wydarzeń Wypożyczalnię dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, czytelnię, dział regionalny, bibliobus, mediatekę, telewizję biblioteczną, liczne warsztaty i spotkania autorskie, zajęcia animacyjne w ramach projektów ministerialnych.
Księgozbiór Biblioteki liczy blisko 80 tysięcy woluminów, a placówkę odwiedza ponad 80 tysięcy osób rocznie. Biblioteka co roku zakupuje i opracowuje ponad 2 tysiące nowych książek, odpowiadając na potrzeby czytelników.
W ramach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży bibliotekę odwiedza rocznie blisko 150 grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, dla których jest to początek przygody z książką.
Jedna z najnowocześniejszych Mediatek oferuje publiczności dostęp do profesjonalnych tabletów graficznych, studia telewizyjnego, komputerów gamingowych, stanowisk wirtualnej rzeczywistości, holoprojekcji i kina bibliotecznego.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą zarówno w obszarze publikacji branżowych i specjalistycznych, jak i wydając komiksy i antologie literackie tworzone przez miejscowych rysowników i pisarzy.
Placówka zapewnia dostęp do książek elektronicznych dzięki platformie Legimi i dla osób niewidomych dzięki zbiorom zapewnianym przez Larix.
Istotne miejsce w działalności Biblioteki zajmują kluby i pracownie, w tym Pracownia Literacka, Pracownia Komiksowa, Pracownia Grafiki Projektowej i Rysunku Cyfrowego, Klub Mam, Klub Mam dla Dzieci z Niepełnosprawnościami, Klub Fantastyki „Kopuła Zapomnienia”, Klub Książki Wrocławska 257, Klub Książki Seniora.