Biblioteka

O nas

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu jest samorządową instytucją kultury Gminy Gostyń. Realizuje również zadania biblioteki powiatowej dla Powiatu Gostyńskiego. Gostyńska książnica jest jedną z wiodących instytucji kultury na ziemi gostyńskiej, a jej działalność dostrzegalna jest również w skali regionu, kraju, a nawet kontynentu.

W Rankingu Bibliotek Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” za rok 2021 zajęła 3. miejsce w Wielkopolsce i 12. lokatę w Polsce, zaś projekt „Gostyński Bibliobus” zdobył wyróżnienie w konkursie Polskiej Agencji Prasowej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów „Innowacyjny Samorząd”. Biblioteka uczestniczy w Międzynarodowych Kongresach Bibliotek Mobilnych (Hannover 2019, Cuxhaven 2023). Ukoronowaniem sukcesów Biblioteki jest medal „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” przyznany dyrektorowi Przemysławowi Pawlakowi za podążanie za najnowszymi technologiami i wykorzystywanie ich w działaniach na rzecz bibliotekarstwa.

Sztandarową imprezą organizowaną przez Bibliotekę jest pierwszy w Polsce literacki Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” (www.kryminalnymagiel.gostyn.pl), natomiast projektem, który wprowadza nową jakość do obsługi czytelników na obszarach wiejskich, zarazem inspirującym inne biblioteki, jest gostyński bibliobus (www.bibliobus.gostyn.pl).

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu oferuje czytelnikom i uczestnikom bibliotecznych wydarzeń Wypożyczalnię dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, czytelnię, dział regionalny, bibliobus, mediatekę, telewizję biblioteczną, liczne warsztaty i spotkania autorskie, zajęcia animacyjne w ramach projektów ministerialnych.

Księgozbiór Biblioteki liczy blisko 80 tysięcy woluminów, a placówkę odwiedza ponad 80 tysięcy osób rocznie. Biblioteka co roku zakupuje i opracowuje ponad 2 tysiące nowych książek, odpowiadając na potrzeby czytelników.

W ramach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży bibliotekę odwiedza rocznie blisko 150 grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, dla których jest to początek przygody z książką.

Jedna z najnowocześniejszych Mediatek oferuje publiczności dostęp do profesjonalnych tabletów graficznych, studia telewizyjnego, komputerów gamingowych, stanowisk wirtualnej rzeczywistości, holoprojekcji i kina bibliotecznego.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą zarówno w obszarze publikacji branżowych i specjalistycznych, jak i wydając komiksy i antologie literackie tworzone przez miejscowych rysowników i pisarzy.

Placówka zapewnia dostęp do książek elektronicznych dzięki platformie Legimi i dla osób niewidomych dzięki zbiorom zapewnianym przez Larix.

Istotne miejsce w działalności Biblioteki zajmują kluby i pracownie, w tym Pracownia Literacka, Pracownia Komiksowa, Pracownia Grafiki Projektowej i Rysunku Cyfrowego, Klub Mam, Klub Mam dla Dzieci z Niepełnosprawnościami, Klub Fantastyki „Kopuła Zapomnienia”, Klub Książki Wrocławska 257, Klub Książki Seniora.

Nasz Zespół

Przemysław Pawlak

Dyrektor

Lucyna Przybył

Główna Księgowa

Paulina Skrzypczak

Kierownik Działu Projektów Specjalnych

Izabela Pazoła

Stanowisko ds. Organizacyjnych i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych

Ilona Mikołajczak

Stanowisko ds. Nowoczesnych Technologii i Mediateki

Tomasz Teodorczyk

Stanowisko ds. Bibliobusu i Mobilnej Obsługi Czytelników

Katarzyna Piotrowiak

Główny Specjalista ds. Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych

Ewa Wichtowska

Pracownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych

Natalia Dziubałka

Pracownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych

Aneta Berdychowska

Pracownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych

Izabela Mehr

Kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

Beata Praczyk

Pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

Estera Matyla

Pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

Historia

1947
Podstawą do utworzenia placówki stała się Uchwała Powiatowej Rady Narodowej w Gostyniu z dnia 30 grudnia 1946 roku, na mocy której 10 października 1947 roku otwarto Powiatową Bibliotekę Publiczną. Jej głównymi zadaniami było organizowanie sieci bibliotecznej w powiecie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych. Przez ponad 30 lat biblioteka mieściła się w niewielkim parterowym budynku, na fundamentach którego, w ramach kapitalnego remontu, wzniesiono nowy duży obiekt. Prace trwały od stycznia 1968 roku do marca 1972 roku, a uroczyste otwarcie i przekazanie społeczeństwu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło 27 maja. Biblioteka otrzymała 900m2 powierzchni, a pozostały metraż zajęły inne instytucje, m.in. Muzeum Ziemi Gostyńskiej i Biblioteka Pedagogiczna. W wyniku wprowadzonego 1 czerwca 1975 roku nowego podziału administracyjnego kraju zmieniono nazwę placówki i powstała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, która od grudnia 2001 roku na mocy porozumienia między samorządami; powiatowym i gminnym realizuje również zadania biblioteki powiatowej.
1947
2002
W 2002 roku rozpoczął się proces komputeryzacji biblioteki, który trwa po dzień dzisiejszy. Przez lata kupowano nowy sprzęt oraz wprowadzano oprogramowanie „Sowa” i „Sowa 2”. Dla czytelników stworzono stanowiska komputerowe wyposażone w sprzęt pozyskany m.in. w ramach programu „Ikonka” oraz „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” i bezpłatny dostęp do Internetu. Od stycznia 2015 roku działają automatyczne wypożyczalnie zbiorów i elektroniczne katalogi w sieci, dzięki którym można wyszukiwać i zamawiać książki w systemie „Sowa2/Marc21”.
2002
W ostatnich kilkunastu latach przeprowadzano bieżące remonty biblioteki. Ocieplono budynek, wykonano nową elewację, wymieniono okna na II piętrze, bocznej klatce schodowej i od strony północnej, zmieniono instalację elektryczną i oświetlenie oraz pokrycie dachowe. Założono również nowe rynny i odgromniki, wyremontowano łazienki i przystosowano jedną z nich dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt zabezpieczono systemem antywłamaniowym i przeciwpożarowym.
2010
Gdy na początku 2010 roku do nowego obiektu wyprowadziło się Muzeum, z dawnej sali wystawienniczej na I piętrze utworzono Czytelnię dla Dorosłych z podręcznym magazynkiem, a w biurze pomuzealnym zgromadzono regionalia. W połowie roku przeprowadzono prace remontowe na parterze, gdzie z dawnej wypożyczalni i czytelni powstała Wypożyczalnia Zbiorów Bibliotecznych udostępniona czytelnikom z początkiem 2011 roku. W kolejnym, 2012 roku zmodernizowano hol na parterze i na piętrze oraz klatkę schodową, a w 2013 roku całkowicie zmieniono wystrój i wyposażenie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.
2010
Na wieloletnie remonty przeznaczono kilkaset tysięcy złotych. Oprócz środków finansowych pochodzących od Organizatora czyli Gminy Gostyń i od Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Biblioteka pozyskiwała również fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki składanym projektom w ramach priorytetu „Biblioteka +. Infrastruktura Bibliotek”.
Skip to content