Jedenasta edycja Gostyńskiej Filmoteki

W środę, 25 czerwca 2025 roku w kinie „Pod Kopułą” odbyło się jedenaste spotkanie z cyklu Gostyńska Filmoteka. Przybyłych w imieniu organizatorów powitał Tomasz Barton – dyrektor Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.

Tego dnia na srebrnym ekranie pojawiło się pięć filmów. Dwa poświęcone były tematyce działalności Tajnej Organizacji Wojskowej „Czarny Legion” oraz pojednania Polaków z Niemcami na przykładzie kontaktów Gostynia z Dreznem. Wprowadzenia w zagadnienie dokonał Maciej Kretkowski. Jako pierwszy wyświetlono 24-minutowy film „Za wolną Polskę”, opowiadający losy „Czarnolegionistów”. Powstał 2004 roku na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Swoją wiedzą na temat działalności organizacji podzielili się żyjący jeszcze wówczas członkowie konspiracyjnej organizacji: Wacław Chrabczak, Józef Kordus, Franciszek Lenarczyk, Józef Marcinkowski i Marian Sobkowiak. Drugim zaprezentowanym filmem był reportaż „Misja Pojednania – medale”, który był 6-minutowym zapisem uroczystości wręczenia medali „Misja Pojednania” oraz medali i wyróżnień  „Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”, które odbyło się w Gostyniu w 2015 roku. Odznaczeniami i dyplomami uhonorowani zostali: Marian Sobkowiak, ksiądz prałat Artur Przybył, Szkoła Podstawowa nr 1 im Czarnego Legionu, Jerzy Woźniakowski, Karin Jeszke, Zofia Biderman, Maciej Kretkowski, Kazimierz Rogala i Jadwiga Schőne.

Następnie zaprezentowano trzy filmy z cyklu „Zapomniane miejsca, zapomniane historie…”. Wprowadzenia do nich dokonał ich współtwórca Adam Kajczyk. Wyświetlono 5-minutowe opowieści o „Szpitalu”, „Izydorze” i „Basenie”. Na pomysł zrealizowania opowieści o ciekawostkach historycznych z przeszłości Gostynia i okolicy wpadli, obok wspomnianego już Adama Kajczyka, Maciej Gaszek, Paweł Karolczak oraz realizator wszystkich przedsięwzięć – Dariusz Wujek.

Organizatorami kolejnej edycji Gostyńskiej Filmoteki byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, GOK „Hutnik”, www.OdkrywamyHistorie.pl oraz Muzeum w Gostyniu. Organizatorzy bardzo dziękują Dariuszowi Wujkowi za użyczenie i przygotowanie filmów do prezentacji kinowej.

Skip to content