Kluby i pracownie

Klub Młodzieżowy „Kulturalna Pizza”

Zapraszamy na spotkania klubu w każdy trzeci wtorek miesiąca, o godzinie 17:00. Spróbuj jak smakuje Kulturalna Pizza!

Składniki:

– lekkostrawne zajęcia i rozmowy na tematy, które dodają życiu smaku: hobby, pasje, sposoby spędzania wolnego czasu, ostatnie wydarzenia kulturalne.

Kulturalna – będziemy zajmować się Waszymi zainteresowaniami (co lubicie najbardziej? Film, gry, książki, muzykę, nagrywanie, różne formy teatru, sport, sztuka kulinarna, pisanie?)

Pizza – „Jedzenie jest najlepszym materiałem do rozmowy”, w dodatku zaspokoimy głód młodości, Waszą ciekawość świata, otwartość na nowe doświadczenia. Na każde spotkanie przygotujemy inne składniki naszej kulturalnej pizzy. To multi klub, o multi tematyce.

*na spotkaniach klubu możliwość zbierania punktów do wykorzystania w pizzerii

I teraz najważniejsze! Dlaczego klub młodzieżowy w bibliotece?

• kochamy Waszą różnorodność, wielozadaniowość, otwartość na świat – to nas łączy!

• chcemy, dać Wam przestrzeń, gdzie można odpocząć od fake news, propagandy, multimedialnego świata, a skupić się na swojej pasji, podzielić z innymi swoim hobby, wykazać się w roli animatora spotkania dotyczącego Waszego sposobu na czas wolny.

Spróbuj jak smakuje Kulturalna Pizza!

Pracownia Literacka

Od października 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu działa Pracownia Literacka. Nabór jest ciągły! Pracownia Literacka to kompleksowy system warsztatów literackich. Celem jej funkcjonowania jest skrócenie drogi między dużym, ogólnopolskim wydawnictwem a początkującym twórcą lokalnym, i tym samym zwiększenie szansy na jego ogólnokrajowy debiut.

W partnerstwie z wydawnictwem SQN grupa 7 adeptów Pracowni opublikowała swoje opowiadania w antologii „Siedem Piór”.

Opiekunem Pracowni Literackiej jest filolog Ilona Mikołajczak.

Udział w Pracowni niesie za sobą mnóstwo korzyści:

  1. Jeśli prześlesz tekst, otrzymasz recenzję od osoby prowadzącej, uwzględniającą wszystkie aspekty oceny utworu. W Bibliotece nie idziemy na łatwiznę, koniec z beta-amatorstwem. Skupimy się na Twoich mocnych stronach, a ze słabszymi szybko się uporamy. Nieważne, czy pracujesz nad powieścią, czy piszesz wiersze lub opowiadania. Twoja próżność z pewnością zostanie podłechtana. Nie bój się zaryzykować i pokazać swój tekst. Chcemy Cię poznać.
  2. Dzięki Pracowni będziesz mógł wziąć udział w wielu konkursach. Jeśli zechcesz, Twój tekst zostanie wcześniej sprawdzony.
  3. Weźmiesz udział w inspirujących spotkaniach z wieloma ludźmi. Uczestnicy Pracowni spotkali się m.in. z Maciejem Parowskim, Wiktorem Żwikiewiczem, Ryszardem Ćwirlejem, Tomaszem Duszyńskim, Markiem Żelkowskim, Krystyną Bezubik.
  4. Spotkasz się przynajmniej raz w miesiącu na warsztatach, gdzie poszerzysz swoją wiedzę o wątki historycznoliterackie i przedmiotowe. Poznasz najpopularniejsze metody i strategie tworzenia tekstu oraz otrzymasz narzędzia umożliwiające jego doskonalenie. Zgłębisz tajniki edytorstwa polskiego i zachwycisz się niesamowitymi ciekawostkami z dawnego i współczesnego świata wydawniczego, poznając ich blaski.

Spotkania są skierowane do wszystkich mieszkańców. Zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów.

Zapisy do Pracowni Literackiej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu przyjmowane są w budynku Biblioteki przy ulicy Wrocławskiej 257. Szczegółowe informacje można uzyskać w Bibliotece.

Pracownia Grafiki Projektowej i Rysunku Cyfrowego

Nowoczesne technologie w przemyśle kreatywnym dają możliwość rozwijania własnych pasji i zdobywania umiejętności przydatnych na rynku pracy. Odpowiedzią na to wyzwanie jest działająca od marca 2022 roku Pracownia Rysunku Cyfrowego i Grafiki Projektowej. Uczestnicy działają na wysokiej klasy tabletach graficznych i  sprzęcie komputerowym. Pod okiem dwóch profesjonalnych instruktorek adepci uczestniczą w różnorodnych zajęciach – darmowych i czasowych cyklach warsztatowych, płatnych kursach certyfikowanych, otwartych projektach społecznych finansowanych ze środków zewnętrznych. W trakcie zajęć adepci uczą się podstaw pracy z tabletem graficznym, digital painting, projektowania wydawnictw, przygotowania do druku, wykonywania plakatów, logotypów, elementów graficznych do Internetu. Pracownię prowadzą Anna Teodorczyk-Twardowska i Laura Fornalik.

Klub Książki Wrocławska 257

Klub Książki Wrocławska 257 działa od października 2017 roku. Jest projektem adresowanym do tych, którzy lubią dzielić się wrażeniami z przeczytanych pozycji. Spotkaniom Klubu przyświeca idea, że książkę odczytuje się co najmniej dwa razy. Pierwszy raz, gdy czyta się ją indywidualnie, a drugie życie zyskuje ona, gdy możemy o niej porozmawiać. Każda książka może mieć mnogość interpretacji, natomiast członkowie Klubu mogą wzajemnie się ubogacać, dzieląc się subiektywnymi opiniami. Celem Klubu jest również tworzenie kultury dyskusji, w miłej atmosferze, przy kawie z wysokiej klasy ekspresu ciśnieniowego. Klub ma formułę otwartą, tzn. może przystąpić do niego każdy miłośnik literatury i dyskusji.

Klub Książki Seniora

Dzięki współpracy Dziennego Domu „Senior+” z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu w czerwcu 2022 roku powstał Klub Książki Seniora. Spotkania odbywają się co miesiąc w siedzibie Dziennego Domu „Senior+”. Bibliotekarka Ewa Wichtowska zapoznaje seniorów z nowościami książkowymi, rozwijając i poszerzając ich horyzonty, a także wzbogacając Bibliotekę o nowych czytelników. Dzięki tego typu międzypokoleniowym spotkaniom łączymy za pomocą książek, filmów i czasopism różne spojrzenia na świat naszych uczestników.

Pracownia Komiksowa

To działająca od 2017 r. druga w Polsce przybiblioteczna (po WBP w Gdańsku) Pracownia Komiksowa. Otwarte zajęcia zrzeszają miłośników komiksu, rysunku i scenariusza. Spotkania prowadzone są przez profesjonalnych twórców komiksowych. Taki charakter Pracowni umożliwia rysownikom-amatorom pełną swobodę kreowania przy jednoczesnych konsultacjach z ekspertami. Od samego początku z Pracownią związany jest Witold Tkaczyk.

Dotychczasowe działania Pracowni zaowocowały wydaniem pięciu komiksów: „Gost Town” oraz „Długoraj. Historia prawdziwa”, a także cyklu detektywistycznego „Kotek i Kot. Na tropie zbrodni”, „Kotek i Kot. Tajemnica Nullachty”, „Kotek i kot. Prohibicja”.

„Gost Town” jest to zbiór opowieści osadzonych w różnych realiach gatunkowych i wyrysowanych w różnorodnych stylach (np. manga, postapo, minimalizm, komiks historyczny). Wspólnym mianownikiem tych miniatur jest Gostyń widziany – od strony historycznej, fantastycznej, futurystycznej, obyczajowej, groteskowej, wspomnieniowej – oczyma miłośników sztuki komiksu związanych z miastem swojego pochodzenia, życia, nauki.

Drugim wydanym zbiorem jest pierwszy gostyński komiks historyczny „Długoraj. Historia prawdziwa”, oparty o życiorys Wojciecha Długoraja. To opowieść o lutniście-szpiegu pochodzącym z Gostynia. Zbiór ma za zadanie promować postać Wojciecha Długoraja, łączyć naukę z zabawą, kształtować postawy patriotyczne i w nowoczesny sposób uczyć historii. Komiks powstał w ramach projektu edukacyjno-historycznego „Poznaj zapomnianych”. Projekt dofinansowany był ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra’’ oraz ze środków własnych budżetu gminy Gostyń.

„Kotek i Kot” to cykl noir, którego akcja dzieje się w wilhelmińskim Gostyniu przełomu XIX i XX wieku. Narysowali go Laura Fornalik i Jakub Krzyżosiak do scenariusza Przemysława Pawlaka. Bohaterami są prywatni detektywi Katharina Katchen (Kotek) i Wilhem Katze (Kot), którzy w pierwszej części mierzą się z zagadką zabójstwa burmistrza, w drugiej z intrygą szpiegowską, a w trzeciej z podziemiem alkoholowym. Komiks stworzony w jest w konwencji dwóch niezależnych opowieści rysunkowych połączonych wspólnym scenariuszem. Katharina tworzona przez Laurę Fornalik, nigdy nie spotyka się z Wilhelmem rysowanym przez Jakuba Krzyżosiaka. Zazwyczaj Katharina prowadzi śledztwa, a Wilhelm zbiera dla niej informacje.

Klub Mam

Klub Mam działa od 2013 roku z inicjatywy Natalii Marchewki-Bruscia. Skierowany jest dla kobiet w ciąży lub rodziców z małymi dziećmi do lat 3, którzy chcą poszerzyć swoje grono znajomych i wymienić z nimi doświadczenia. Jeśli poszukujesz wsparcia lub chcesz wesprzeć innych, szukasz odpowiedzi na pytania związane z rodzicielstwem, Klub Mam jest miejscem dla Ciebie.

Spotkania odbywają się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, w którym znajduje się specjalne miejsce przystosowane dla maluchów. Twoje małe dziecko w bezpiecznej i miłej atmosferze może poznać kolegów i koleżanki oraz zapoznać się z najlepszym przyjacielem – książką. Spotkania odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca, w godzinach od 10.00 do 12.00, wstęp jest wolny.

Klub dla Mam dzieci z niepełnosprawnościami

W kwietniu 2023 roku z inicjatywy Pani Moniki – mamy Adasia – chłopca z zespołem Downa, zrodził się wspaniały pomysł na „Poniedziałkowe spotkania Mam dzieci z niepełnosprawnościami”. Dużym wsparciem dla mam i dobrym duchem całego przedsięwzięcia jest od początku pani Anna Wenderska – pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, na co dzień pracująca w gostyńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Inicjatorki spotkań jako miejsce przyjazne zarówno mamom, jak i dzieciom, wybrały Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

W naszej Bibliotece odnalazły przestrzeń, w której mogą podzielić się z innymi kobietami swoją codziennością, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.

Spotkania odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 10.30 do 12.00.

Klub Fantastyki „Kopuła Zapomnienia”

Klub Fantastyki „Kopuła Zapomnienia” jest sekcją współprowadzoną przez Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Działa od roku 2010, zaś w strukturze Biblioteki jest od roku 2019. Dzięki Klubowi Fantastyki Biblioteka współorganizuje jedną z najważniejszych imprez fandomowych w regionie – Gostyński Festiwal Fantastyki GOSTKON. Członkowie Klubu prowadzą w bibliotece sesje klasycznych gier narracyjnych – RPG, uczestniczą w dyskusjach filmowych, nagrywają materiały w studio telewizyjnym, angażują się w działania teatralne, a także wspierają inne biblioteczne inicjatywy jako wolontariusze.

Teatr Gier Strategicznych

Teatr Gier Strategicznych jest adresowany do nastolatków i dorosłych, interesujących się historią, strategią, taktyką i grami. To spotkania wzorowane na sztabowych grach wojennych dotyczących teatru operacyjnego. Wymagają wytrwałości. Nad stołem spędza się od kilku do kilkunastu godzin. Trzeba męczyć mózg – każda gra to tysiące wariantów ryzyka i odpowiedzialności. Trzeba lubić wojnę, historię, gospodarkę, zarządzanie zasobami. Pożądanymi cechami dla uczestników są: wiedza, umiejętności analitycznego myślenia, zmysł operacyjny, swoboda działania w różnych schematach. Uwaga! Mówimy tylko o klasycznych grach strategicznych. Nie chodzi o gry komputerowe! Miłośników tych ostatnich zapraszamy do korzystania z odrębnej oferty Mediateki. Spotkania Teatru Gier Strategicznych odbywają się najczęściej od godziny 16.00 w ostatnie soboty danego miesiąca.

Skip to content