
Odwiedź Pokój PRL
w Gostyniu!
Zadzwoń i umów się na wizytę!
tel. 730 800 787
Przyjmujemy zapisy na wizyty indywidualne lub grupowe 5-6 osób.
Oferta skierowana jest również dla stowarzyszeń, grup formalnych i nieformalnych oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Ekspozycja ze zbiorów Krzysztofa Głowacza. Projekt realizowany w ramach partnerstwa między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu a kolekcjonerem Krzysztofem Głowaczem.
Przenieś się do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej!






Czym jest Pokój PRL?
Pokój PRL to miejsce, którego celem jest przybliżenie życia zwyczajnej, polskiej rodziny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W pomieszczeniu znajdują się przedmioty codziennego użytku, natomiast w roli przewodnika występuje narrator Jan Adamczak – pracownik PKP, którego głos dociera do odwiedzających z zamontowanych głośników.
Gdzie się znajduje?
Pokój PRL znajduje się w bibliotece w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej 257.
Kiedy można odwiedzić?
Pokój można odwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu terminu telefonicznie pod numerem 730 800 787.
Czy wstęp jest płatny?
Wizyta w pokoju jest darmowa.




Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były okresem pełnym kontrastów, wyzwań i dynamicznych zmian społecznych. W całej Polsce nie brakuje nie tylko muzeów, lecz również prawdziwych mieszkań, w których nadal życie toczy się według dawnego, ustalonego rytmu, wybijanego tykaniem zegara z kukułką i oczekiwaniem na wiadomości ze świata i kraju podawanych w wieczornym dzienniku…
Także w Gostyniu, na piętrze naszej biblioteki, znajduje się wyjątkowe miejsce zwane Muzeum PRL-u.
Po naciśnięciu dzwonka otwierają się drzwi prowadzące do innego świata, a ciepły głos narratora – Jana Adamczaka – opowiada o znajdujących się w pomieszczeniach rekwizytach i zwyczajach swojej rodziny.
Zwiedzający mogą z bliska przyjrzeć się kultowym ozdobom i przedmiotom codziennego użytku oraz poznać historię okiem zwykłego, szarego człowieka, pracownika Polskich Kolei Państwowych.
Wizytę urozmaicają liczne, rodzinne pamiątki oraz refleksje gawędziarza odnoszące się do współczesności.
