Wernisaż wystawy z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Rex Poloniae 1025 – 2025; początek i trwanie.

W czwartkowy wieczór 27 marca 2025 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu zabrzmiały średniowieczne pieśni w wykonaniu chóru i zespołu wokalnego PSM I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu. W obecności rzeźby przedstawiającej scenę Zjazdu Gnieźnieńskiego, przy figurach cesarza Ottona III i króla Bolesława Chrobrego, sprowadzonych na tę okoliczność z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, tłumnie zgromadzona gostyńska publiczność, włączyła się w obchody milenium koronacji.

Gości przywitał dyrektor gostyńskiej książnicy. Najpierw Przemysław Pawlak omówił znaczenie polskiej tradycji koronacyjnej, kultywowanej w czasach panowania monarchii piastowskiej, jagiellońskiej czy elekcyjnej, ale jej echa rozbrzmiewały również po upadku Polski – u Romanowów i w Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego, która przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Następnie Pawlak wskazał na uniwersalność dziedzictwa Chrobrego, przejawiającą się w symbolice i zachodniej polityce przedwojennej narodowej demokracji, lecz obecnej również u władz PRL, które uzasadniały ideą Chrobrego polskie prawa do ziem odzyskanych.

Głos zabrał również dyrektor klubu piłkarskiego Chrobry Głogów – Dariusz Czaja, który opowiedział o związkach Głogowa z Chrobrym, a także o hołdowaniu w głogowskiej piłce tradycji Chrobrego. Dyrektor klubu przekazał na ręce dyrektora biblioteki okolicznościowe monety emitowane w Głogowie dla uczczenia 1000. rocznicy koronacji.

Ważnym momentem wernisażu była ceremonia odsłonięcia wiernej repliki miecza koronacyjnego polskich królów, czyli Szczerbca. Legenda głosi, że ostrze należało do Chrobrego, lecz w rzeczywistości pochodzi z XIII wieku. Gostyńska replika jest hołdem złożonym przez czytelników Bolesławowi Chrobremu, jako mecenasowi powstania pierwszej polskiej książki – „Żywotu św. Wojciecha”. Uroczystego aktu przecięcia wstęgi i prezentacji miecza dokonali kolegialnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu – Krzysztof Wojtkowiak i Mikołaj Jackowiak.

Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Agnieszka Borkiewicz – dyrektor BPMiG w Jarocinie i prezeska Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek, dr Damian Małecki – dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie i prezes Światowej Federacji Sokoła, ks. prałat Artur Przybył, Robert Czub – dyrektor Muzeum w Gostyniu, Tomasz Barton – dyrektor GOK „Hutnik”, Justyna Krzyżostaniak – dyrektor PUP w Gostyniu, prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak, dr Zbigniew Kulak, Katarzyna Grzybowska – dyrektor PSM I st. im. Józefa Zeidlera w Gostyniu i dr Mikołaj Kulczak – dyrektor Zespołu ZSO im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu. List gratulacyjny wystosował Adam Kozyra – dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, a uroczyste błogosławieństwo na piśmie przesłał Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak – Prymas Polski.

Wystawa w gostyńskiej bibliotece ma na celu ukazanie dziedzictwa historycznego, kulturowego, symbolicznego i ideowego związanego z pierwszym królem Polski.

Prezentowane są oryginalne i reprodukowane eksponaty, a także elementy multimedialne, pokazujące ciągłość tradycji Bolesława Chrobrego – w nazewnictwie, malarstwie, numizmatyce, znaczkach, symbolice politycznej, ideowej, akademickiej, sportowej, wojskowej, literaturze, komiksie itp.

Wśród podmiotów, które wsparły wystawę, znajdują się: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Chrobry Głogów, Korporacja Akademicka Chrobria, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego w Jelczu-Laskowicach, Muzeum w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Józefa Zeidlera w Gostyniu.

Na ekspozycji można zobaczyć wiele unikatowych eksponatów, z których najważniejsze to: proporzec Stronnictwa Narodowego z 1936 z Krakowa; numerowane wydanie książki Romana Dmowskiego „Polityka polska i odbudowanie państwa” z 1925 r. (900. rocznica koronacji), dedykowanej przez ojca niepodległości Chrobremu; oryginalny znaczek z 1938 roku z Bolesławem Chrobrym zaprojektowany przez związanego z Gostyniem Wacława Boratyńskiego; umundurowanie 17. Pułku Ułanów im. Bolesława Chrobrego należące do mieszkającego w Gostyniu płk. Mariana Węclewicza; koszulkę piłkarską Chrobrego Głogów; strój i barwy Korporacji Akademickiej Chrobria, do której przed drugą wojną światową należało wielu mieszkańców Gostynia i okolic.

Wystawa czynna będzie do piątku 11 kwietnia, w godzinach od 8 do 15. Po wcześniejszym umówieniu telefonicznym istnieje możliwość oprowadzania kuratorskiego dla grup zorganizowanych.

Skip to content