Zapowiedzi poniżej:
Warsztaty filmowe dla młodzieży: Nagraj z nami rolkę! [zapisy]
Data: sobota 17 maja 2025
Godzina: 10:00 – 12:00
Miejsce: Mediateka | Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy tel. 730 800 787
Warsztaty filmowe, które pomagają młodym ludziom lepiej poznać siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości i odkryć swoje pasje. Poprzez twórcze działanie – pracę z kamerą, montażem i narracją – uczestnicy stworzą krótki film, w którym przedstawią siebie… w trzech odsłonach. Dzięki prostemu efektowi (maskowanie w aplikacji CapCut), każdy z nich zobaczy siebie z różnych stron – tak jakby rozmawiał ze swoimi sobowtórami.
Dlaczego to ważne?
W okresie dorastania młodzi ludzie często zmagają się z brakiem pewności siebie, porównują się do innych i nie zawsze potrafią zauważyć swoje mocne strony.
Te warsztaty:
– wspierają budowanie tożsamości i samoświadomości,
– pomagają odkrywać i nazywać własne pasje i zainteresowania,
– rozwijają kreatywność i wiarę w swoje możliwości,
– uczą wyrażania emocji i mówienia o sobie z dumą,
– budują pozytywny obraz siebie poprzez działanie w grupie i tworzenie czegoś osobistego.
Warsztaty zorganizowane w ramach programu profilaktycznego „Akademia Pożytecznej Rozrywki 3.0”.
Klub Młodzieżowy „Kulturalna Pizza”
Data: wtorek 6 i 20 maja 2025
Godzina: 17:00
Miejsce: Oddział dla Dzieci i Młodzieży | Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
Kulturalna Pizza to lekkostrawne zajęcia i rozmowy na tematy, które dodają życiu smaku: hobby, pasje, sposoby spędzania wolnego czasu, ostatnie wydarzenia kulturalne.
Na spotkaniach zajmujemy się różnorodnymi zainteresowaniami młodzieży. Staramy się zaspokoić ciekawość świata i otwartość na nowe doświadczenia. Tworzymy przestrzeń na integracje, poznanie nowych hobby oraz skupienie się na swojej pasji.
Opiekunami grupy są bibliotekarze, cyklicznie, raz w miesiącu spotkanie prowadzi pani psycholog Izabela Staszek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu.
Zapraszamy na spotkania klubu w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, o godzinie 17:00.
Wstęp jest wolny, na spotkaniach klubu jest możliwość zbierania punktów do wykorzystania w pizzerii.
W maju 2025 r. spotkania odbędą się 6.05 i 20.05.
Spróbuj jak smakuje Kulturalna Pizza!
Rankingu „Czytelnik Roku 2025”
Zapraszamy do udziału w rankingu na Czytelnika Roku 2025! Każdy zarejestrowany czytelnik naszej biblioteki ma szansę zdobyć ten tytuł. O zwycięstwie decyduje liczba wypożyczonych książek w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku.
Ranking obejmuje następujące kategorie:
○ Biblioteka:
■ Dorośli (czytelnicy Wypożyczalni dla Dorosłych),
■ Dzieci i młodzież do 18 lat (czytelnicy Oddziału dla Dzieci
i Młodzieży).
○ Bibliobus (Mobilna Biblioteka):
■ Dzieci i młodzież do 18 lat,
■ Dorośli.
Na najlepszych czytelników czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin dostępny jest klikając tutaj
Odwiedź Pokój PRL
Pokój PRL to miejsce, którego celem jest przybliżenie życia zwyczajnej, polskiej rodziny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
W pomieszczeniu znajdują się przedmioty codziennego użytku, natomiast w roli przewodnika występuje narrator Jan Adamczak – pracownik PKP, którego głos dociera do odwiedzających z zamontowanych głośników.
Pokój PRL znajduje się w bibliotece w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej 257.
Ekspozycję można zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu terminu telefonicznie pod numerem 730 800 787.
Dowiedz się więcej klikając tutaj
Konkurs dla uczniów „Tnące Pióro 2025”
Szanowni Państwo,
ogłaszamy nabór prac w konkursie na najlepsze opowiadanie o tematyce kryminału retro pod nazwą „Tnące Pióro” – dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Harmonogram konkursu:
– 17.02-30.06.2025 – nadsyłanie prac,
– 01.07-12.09.2025 – ocena prac,
– 13.09.2025 – ogłoszenie wyników w czasie gali festiwalu „Kryminalny Magiel”.
Wyłonionych zostanie trzech laureatów, którzy otrzymają nagrody:
- I miejsce – bon o wartości 1000 zł;
- II miejsce – bon o wartości 700 zł;
- III miejsce – bon o wartości 300 zł,
natomiast 5 najlepszych prac zostanie wydanych w antologii przez BPMiG w Gostyniu.
Ponadto 10 najlepszych twórców weźmie udział w mistrzowskich warsztatach literackich podczas Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”.
Organizatorami konkursu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”.
Pracę w wersji elektronicznej lub tradycyjnej oraz oświadczenia prosimy wysyłać na adres biblioteki:
ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52
e-mail: biblioteka@gostyn.pl
Sprawdź regulamin i zgody klikając tutaj
VI Edycja Festiwalu Kryminału Retro
Już 12-13 września 2025 r. Gostyń po raz szósty stanie się stolicą retro kryminałów! Spotkania z autorami, warsztaty, debaty i cała masa zagadek – to i wiele więcej czeka na Was podczas Festiwalu Kryminału Retro.
Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel“ odbywa się w Gostyniu i jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce, objętą patronatem TVP3 Poznań, TVP Kultura, mediów branżowych i lokalnych. Organizatorami Festiwalu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Muzeum w Gostyniu. Uczestniczą w nim największe gwiazdy polskiego kryminału, takie jak Hanna Greń, Max Czornyj, Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej. Na festiwalu pojawił się również światowej sławy pisarz Graham Masterton.
W ramach Festiwalu mają miejsce spotkania z pisarzami, projekcje filmowe, gangsterskie rekonstrukcje historyczne, wystawy, warsztaty z kryminalistyki. Odbywa się również konkurs na najlepszą polską powieść kryminalną. Jakość imprezy gwarantuje również udział Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
W nasze działania pragniemy zaangażować wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Naszym celem jest promocja najciekawszych odmian kryminału – historycznej powieści kryminalnej i kryminału retro. Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy. Akcje tych utworów osadzone są w różnych epokach: czasach międzywojnia czy PRL-u.
Dzięki tego typu powieściom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej: poznania szczegółów z życia danej epoki, postępu wiedzy i techniki.